Esküvői szertartás lépésről lépésre
Az első lépések
A vendégek helyet foglalnak, a pár várakozik. Az első sorokban ülnek a közeli hozzátartozók, szülők. A pár mögötti székeken foglalnak helyet a tanúk. Az esküvői szertartás bevonuló zenéje elindul, és a pár kézenfogva besétál a vendégek között a szertartásvezető asztalához.
|
A nagy kérdés
A szertartásvezető köszönti a párt és a megjelent vendégeket, majd felteszi a "hivatalos" kérdést, melyre IGEN-nel kell válaszolni. Ezt követi a szertartáskönyv aláírása, amelyet a pár mellett a tanúk is megtesznek. Ezalatt zene szól.
|
Eskütétel
A "hivatalos" részt követően a gyűrűhúzás és a fogadalomtétel következik, melynek során a pár egymásnak tesz fogadalmat, tanúik és szeretteik előtt. A fogadalom szövegét megírhatjátok ti is, de a szertartásvezető által elmondott szöveget is megismételhetitek.
|
Homokszórás
Ekkor következik az "összetartozás homokja szertartás", amit többezer évvel ezelőtt egy kis szigeten tartottak meg először. Ennek részleteit a személyes beszélgetésen meséljük el.
|
Szülőköszöntés
Ha szeretnék, akkor a szüleiket is köszönthetik ezután, melyhez a szertartásvezető mond néhány mondatot, majd megszólal a zene és átadják a virágokat és/vagy ajándékokat szüleiteknek.
|
Gratuláció
A szertartás végén érkezik a pezsgő, és mindenkivel koccinthatnak egyet. A ceremónia végeztével nincs más dolgotok, mint fogadni a szeretteitek és barátaitok gratulációját.
|
Fontos tudnotok, hogy ez egy elvi sorrend, természetesen minden úgy alakítható, ahogy Ti szeretnétek. Az elemek felcserélhetőek, kibővíthetők vagy elhagyhatók.
Esktetési szertartás különlegességekHogyan állítsuk fel a székeket, hogy mindenki lásson?
A hagyományos esketési szertartásokon a pár háttal ül a násznépnek, a szülőknek és így sem a fogadalmukból, sem az "IGEN"-ből semmit nem lehet látni. Ha nem akarod kizárni a násznépet az esküvődből, akkor a székeket egy egy egyenlő oldalú háromszög oldalaira tedd fel. Az alsó oldalra tedd a széksorokat, és "legyező" alakban vele szembefordítva a szertartásasztalt valamint a pár és a tanúk székeit. Kültéri szertartás során hogyan nem alszik el a gyertya?
Sehogy. El fog. A szél - még a legkisebb is - többnyire elfújja a gyertyákat, így egy kálvária gyertyaszertartást tartani. Az összetartozás szertartását a homokszertartással is be lehet mutatni, ami nemcsak szép, de az esküvő után haza is vihetitek, és szépen mutat a polcon. Öt évvel ezelőtt a mi csapatunk hozta be Magyarországra ezt a szép szertartást, és az általunk írt szöveg az erdetei jelentését is megfejti ennek a romantikus hagyománynak. Gyűrűhúzás - mit jelentenek a gyűrűk?
A legtöbb szertartásnak része a gyűrűhúzás - ezalól a református szertartás a kivétel. A gyűrű jelentése azonban a múlt ködébe veszett. A szertartásvezetőink felidézik a gyűrűk eredeti jelentését a szertartás során, így különleges erőt adva ennek az ősrégi szimbólumnak. Fogadalomtétel - egymásnak vagy segítséggel?
Ott van a névben: "esketés", azaz "eskütétel". A mai gyakorlatból kikopott hagyományt, hogy a pár egymásnak fogadalmat tesz, kötött vagy saját szóval elmondott formában hozzuk vissza. Ha inkább a szertartásvezető után mondanátok az előre megírt szöveget, akkor egyeztetjük azt. Ha szívesen írtok ti a párotoknak egy-egy rövid fogadalmat, akkor ezeket mondjátok el. |
Sohasem kényszerítünk rátok olyan mondatokat, amiket mi sem hiszünk el. Így olyan szertartást kaptok, ami nem csak elegáns, de oldott, kedves és hinni tudtok az erejében. |